Jak wybrać zasłony do nowoczesnego wnętrza

Jak wybrać zasłony do nowoczesnego wnętrza

Podczas urządzania domu bardzo ważnym elementem są meble. Trzeba też wybrać kolorystykę różnych dodatków, w tym zasłon, które będą otaczać okna. Powinny być dostosowane do koloru ścian oraz stylu aranżacji całego wnętrza. Jak to zrobić, aby zasłony były efektownym dodatkiem pokoju dziennego, kuchni lub sypialni?

Rozmiar pomieszczenia

W większości przypadków dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w zasłony w tym samym kolorze, co ściany. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby wybrać ciemniejszy odcień, który skutecznie ociepli pomieszczenie. Istotny jest rozmiar pokoju, bo za pomocą zasłon możliwe jest optyczne powiększenie lub zmniejszenie przestrzeni. Aby pomieszczenie wydawało się większe, należy korzystać z zimnych kolorów, a więc odcienie szarości, fioletu, zieleni i koloru niebieskiego. Natomiast kolory ciepłe sprawią, że pomieszczenie zmniejszy się optycznie. Dobrym przykładem są w tym przypadku czerwienie, beże oraz barwy kremowe.

Układ wnętrza i jego wystrój

Podczas aranżacji przestrzeni trzeba także zwrócić uwagę na układ pomieszczenia. Pokoje o regularnym kształcie są łatwiejsze do urządzenia niż te, które posiadają wnęki lub załamania ścian. Można je wykorzystać do różnych celów, na przykład, do postawienia łóżka lub wózka dziecięcego. Odpowiednio dobrane zasłony mogą dodatkowo podkreślić określony styl aranżacji i sprawić, że salon nabierze bardziej industrialnego lub minimalistycznego stylu. W nowoczesnych wnętrzach warto postawić na naturalne materiały, a także połączenie szkła, drewna i elementów metalowych lub chromowanych. Do tych odcieni należy dostosować piękne zasłony, a więc materiał, kolor i umieszczony na nich wzór.

Gruby lub lekki materiał

W sklepach można kupić wiele różnych tkanin, które są odpowiednie na zasłony. Mogą być to materiały grube i zaciemniające wnętrze, jak również cienkie i przepuszczające dużą ilość światła. Wśród popularnych materiałów warto wymienić bawełnę, len, woal, welur i aksamit. Każdy z nich ma inne właściwości, a uszyte z nich zasłony pomogą stworzyć niepowtarzalny klimat w różnych pokojach w domu. Jeżeli zdecydujemy się na wybór lekkich tkanin, na przykład woalu, nie będą one przytłaczać ani zbyt mocno zaciemniać pomieszczenia. Będą natomiast doskonałym rozwiązaniem we wnętrzach zlokalizowanych na stronę północną.

Zasłony gładkie lub wzorzyste

Zasłony nie muszą być też jednolite. Materiał bez wzoru zawsze będzie elegancki, ale w dużych pomieszczeniach można zdecydować się na wzór, który podkreśli charakter wnętrza. W ostatnich latach popularne są zasłony z nadrukowanymi geometrycznymi wzorami, które można łatwo dopasować do innych elementów wyposażenia. Wzory można ze sobą zestawiać, trzeba jednak znaleźć dla nich wspólny motyw przewodni. Najlepiej, jeśli różne elementy w pomieszczeniu będą korzystać z podobnych barw, lecz różnych odcieni. Zasłony dostosowane do wnętrza sprawią, że sypiania lub salon będzie wyglądał elegancko i przyciągał uwagę zaproszonych gości.

Daniel