Jak prawidłowo dobrać i zawiesić zasłony

Jak prawidłowo dobrać i zawiesić zasłony

Wraz z nadejściem nowego sezonu projektanci zalecają zmianę dekoracji tekstylnych w pomieszczeniach. Dotyczy to nie tylko poduszek i poszewek dekoracyjnych, ale także zasłon. Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednie zasłony i upewnić się, że dobrze je zawiesisz

Kilka wskazówek dotyczących wyboru zasłon do pomieszczenia

Powieś karnisz tak wysoko, jak to możliwe: optycznie powiększy to pomieszczenie. Szyna karnisza, powinna być dłuższa niż okno. Następnie można poszerzyć zasłony, aby zmaksymalizować przepływ światła. W idealnym przypadku gzyms po założeniu powinien wystawać poza otwór okienny na około 20-25 cm z każdej strony.

Szerokość zasłon zależy bezpośrednio od gęstości i faktury materiału, ale generalnie zasłony powinny być mniej więcej dwa razy dłuższe od szerokości okna, wtedy będą się pięknie układać i wyglądać harmonijnie. Im cieńszy materiał, tym większa dopuszczalna szerokość. Na przykład lekki letni tiul lub organza może być 3-4 razy szersza od otworu okiennego, a ciężkie tkaniny zasłonowe, takie jak aksamit, tafta lub żakard mogą być tylko 1,5-2 razy szersze.

Należy zwrócić szczególną uwagę na dobór kolorów i materiałów. Bogate aksamitne i satynowe zasłony nie będą pasować do lakonicznego wnętrza skandynawskiego, a jaskrawe geometryczne wzory do mieszkania w stylu empire. Pamiętaj, że ciepłe kolory sprawiają, że pomieszczenia wydają się bardziej przytulne, a chłodniejsze, bardziej “przewiewne”.

Jednak te sztuczki nie sprawdzają się we wszystkich domach. Niektórzy mają zbyt wysokie sufity, inni nierówne ściany, jeszcze inni mają okna w taki sposób, że zamontowanie karniszy “zgodnie z zasadami” jest w zasadzie niemożliwe, każdy przypadek jest wyjątkowy i wymaga indywidualnego podejścia oraz dostosowania zasad do konkretnego układu.

Okno z widokiem na wnętrze

Okno na środku ściany to jeden z najbardziej klasycznych układów otworów okiennych w mieszkaniu. W tym przypadku można bezpiecznie zastosować się do ogólnych zaleceń: zawiesić nowoczesne zasłony jak najwyżej pod sufitem, a karnisz kupić o co najmniej 50 cm dłuższy od otworu okiennego (lub nawet od całej ściany). W tym przypadku zasłony będą pięknie pokrywać ścianę i układać się w miękkie fałdy.

Dobrym pomysłem są podwójne zasłony, na przykład skontrastowanie ciężkich, ciemnych zasłon z lżejszymi, jaśniejszymi i bardziej półprzezroczystymi. Dzięki temu można zmieniać natężenie światła: w ciągu dnia warto używać tiulu lub organzy, a w nocy spać spokojnie w ciemności, używając ciężkiej tkaniny zasłonowej.

Daniel